production kWh
Gorący temat
powrót
2013-12-20 10:36:06

Tusk: Produkcja grafenu w Polsce to historyczny moment

< TSMC >

Ta informacja natychmiast obiegła Polskę i świat. Polska rozpoczęła produkcję grafenu na skalę przemysłową. Technologię, która pozwala otrzymywać grafen najwyższej jakości niskim kosztem opracował Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Już od paru lat wiele mówiło się o zastosowaniu grafenu w fotowoltaice oraz elektronice, a badania są prowadzone przez wiele renomowanych instytutów na całym świecie. Choć nie jest to zupełnie nowy materiał, dopiero polskim naukowcom udało się wynaleźć sposób na jego tanią produkcję, która umożliwia zastosowanie go w praktyce

Grafen ma znacznie lepsze właściwości od krzemu, m.in. doskonałe przewodnictwo, wysoką wytrzymałość oraz najlepszą wśród wszystkich materiałów czułość na spektum promieniowania słonecznego, co nadaje mu ogromny potencjał do zastosowania w fotowoltaice. Grafen posiada nawet właściwości, pozwalające na wykorzystanie go w systemach magazynowania energii. Duży potencjał stanowi również wykorzystanie grafenu w technologii cienkowarstwowej. Jest także znacznie bardziej wydajny, jeśli chodzi chodzi o efektywność konwersji promieniowania słonecznego.

- Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa, cytuje portal wyborcza.biz premiera Donalda Tuska, który tymi słowami wyrażał się o polskim grafenie podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia jego produkcji Polsce. Dodał również, że to historyczny moment.

Komentarze:

4 odpowiedzi na „“Tusk: Produkcja grafenu w Polsce to historyczny moment””

  1. Miejmy tylko nadzieję, że nie zacznie się i zakończy na tym „historycznym momencie”, bo patrząc na to co się w Polsce dzieje to pewnie nigdy ta technologia nie dotrze „pod strzechy”.

Dodaj komentarz